تغییر رنگ چمن مصنوعی

تغییر رنگ چمن مصنوعی

تغییر رنگ چمن مصنوعی 650 460 سوناراستار

امروزه از چمن مصنوعی برای دکوراسیون داخلی و خارجی منازل و محیط های کاری، بسیار استفاده می ‌شود. علت محبوبیت این محصول صرفه جویی در وقت و هزینه است. چرا که اگر بخواهیم به جای چمن مصنوعی از نوع طبیعی آن استفاده کنیم؛ می ‌بایست برای نگهداری، آبیاری و نظافت آن ها، وقت کافی بگذاریم. به همین دلیل است که خیلی ها ترجیح می دهند عطای چمن طبیعی را به لقای آن ببخشند و به سراغ نوع مصنوعی آن، بروند. معمولاً چمن های مصنوعی دوام خوبی دارند که اگر به درستی از آن ها نگهداری شود؛ عمر بالایی خواهند داشت. در این مقاله عواملی که باعث تغییر رنگ چمن مصنوعی و تغییر شکل آن ها می ‌شود را ذکر خواهیم کرد.

از آنجایی که یکی از مهم ترین کاربردهای چمن مصنوعی دکوراتیو برای فضاسازی محیط بیرونی منازل، ویلاها و دفاتر کار است؛ احتمال اینکه در اثر شرایط جوی دچار آسیب و رنگ پریدگی شوند، وجود دارد. یکی از مهمترین عواملی که باعث تغییر رنگ چمن مصنوعی می ‌شود؛ نور خورشید است. در صورتی که چمن در مقابل نور مستقیم خورشید قرار داشته باشد (مخصوصاً در محیط هایی با شرایط آب و هوایی گرم و خشک)، دچار تغییر رنگ می شود. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که هر چقدر کیفیت چمن مصنوعی خریداری شده بالاتر باشد؛ احتمال رنگ پریدگی و تغییر شکل آن، کمتر است و یا حداقل در مدت زمان بسیار طولانی ممکن است دچار چنین آسیب‌ هایی شود؛ بنابراین توصیه می ‌کنیم حتماً از فروشگاه هایی که همراه با محصول؛ گارانتی معتبر هم به مشتری ارائه می ‌دهند، خرید خود را انجام دهید.

عوامل موثر بر تغییر رنگ چمن مصنوعی

تغییر رنگ چمنهمانطور که گفتیم؛ در صورتی که چمن ‌مصنوعی در برابر شرایط جوی نامناسب قرار بگیرد؛ زودتر دچار رنگ پریدگی و تغییر شکل می گردد. چمن مصنوعی در حالت اجرا و زمانی که در فضای باز استفاده شود؛ حتی در فصل زمستان به طور همزمان در معرض تأثیرات سه عامل محیطی سرما، رطوبت و نور خورشید، می باشد. در زمینه تغییر رنگ چمن مصنوعی؛ بیشترین عامل تأثیرگذار، نور خورشید است. دلیل این امر وجود پرتوی UV می باشد. این پرتو بخش قابل توجهی از تابش نور خورشید را تشکیل می دهد که توسط لایه اوزون، جذب می شود. پرتوی UV نامرئی بوده و اکثر مردم آن را با ویژگی معروفی که دارد؛ یعنی همان تیره و برنزه شدن رنگ پوست، می شناسند؛ بنابراین واضح است که این پرتو دلیل تخریب بسیاری از ساختارهای مولکولی مواد می باشد. چمن مصنوعی هم از این نظر استثنا نیست و در درازمدت و در برابر نور مستقیم خورشید، تغییر رنگ می دهد؛ بنابراین اگر از انواع بی کیفیت چمن مصنوعی استفاده کنید؛ به سرعت شاهد تغییر رنگ آن بوده و در چنین شرایطی مجبور به دوباره کاری و تعویض چمن، می‌ شوید.

به جز نور خورشید عامل دیگری هم وجود دارد که می تواند موجب تغییر رنگ چمن مصنوعی شود و آن تماس با مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی است. زمانی که گازهای حاصل از اشتعال سوخت های بنزین و گازوئیل که در خودروها و وسایل نقلیه سنگین استفاده می شوند؛ بر اثر تابش نور خورشید با رطوبت موجود در هوا ترکیب شوند، مواد اسیدی زیان باری را به وجود می ‌آورند که همین موضوع می تواند باعث تغییر رنگ چمن مصنوعی و خوردگی پلیمرها در مدت زمان طولانی شود. به همین دلیل است که استفاده از چمن های مصنوعی در محیط ‌هایی که کمتر در معرض آلودگی هوا هستند، دوام بهتری دارد.

به طور معمول و در شرایط طبیعی رنگ چمن مصنوعی معمولاً پس از ۱۰ سال به اندازه ۳۰ درصد، کمرنگ‌ تر می ‌شود اما اگر چمن مصنوعی کیفیت نسبتاً پایینی داشته باشد؛ زودتر تغییر رنگ می دهد. به طور معمول اگر به سراغ محصولات با برند معتبر بروید؛ پس از خرید و نصب چمن مصنوعی می توانید انتظار داشته باشید که بین ۱۵ تا ۲۰ سال، عمر مفید داشته باشد. فروشگاه سونار استار انواع چمن مصنوعی را برای بالکن، تراس، روف ‌گاردن و… با برندهای معتبری، وارد می ‌کند؛ بنابراین می توانید از کیفیت و دوام محصولات این فروشگاه اطمینان کافی داشته و با خیال راحت نسبت به خرید این محصول، اقدام کنید. برای آگاهی از قیمت چمن مصنوعی برای تراس، بالکن، حیاط و… و همچنین دریافت مشاوره و راهنمایی در زمینه خرید چمن مصنوعی؛ می توانید با کارشناسان این مجموعه از طریق شماره های موجود در وب سایت، ارتباط داشته باشید.

عوامل موثر بر تغییر شکل چمن مصنوعی

تغییر شکل چمن مصنوعییکی از مواردی که باعث می‌ شود ظاهر چمن مصنوعی دیگر آن زیبایی و جذابیت را نداشته باشد؛ تغییر شکل آن است. زیبایی چمن بیشتر به ایستادگی الیاف آن است و زمانی که الیاف چمن مصنوعی در اثر فشار حالت خوابیدگی و له شدگی پیدا کند؛ دیگر آن نمای زیبای اولیه را نخواهد داشت. حال اگر این مورد با شرایط جوی مختلف ترکیب شود؛ می تواند اثرات شدیدتر و مخرب تری روی بافت چمن، داشته باشد. رطوبت هوا و دما دو عامل مهم هستند که می توانند باعث تغییر شکل الیاف چمن‌ مصنوعی شوند.

تأثیر رطوبت هوا در تغییر شکل چمن مصنوعی

آب به خودی خود باعث خرابی و تغییر شکل چمن مصنوعی نمی‌ شود بلکه این املاح و رسوبات محلول در آب هستند که پس از تبخیر روی سطح الیاف چمن ‌مصنوعی، رسوب می ‌کنند. انباشته شدن این رسوبات موجب تغییر شکل چمن مصنوعی و در نهایت پوسیدگی چمن می گردد. علت این پوسیدگی در واقع وجود همان ترکیبات شیمیایی گوناگون است که در رسوبات موجود در آب هستند.

تأثیر دما در تغییر شکل چمن مصنوعی

دمای محیط چه به صورت گرما و چه به‌ صورت سرما هر دو باعث می ‌شوند که چمن مصنوعی در دراز مدت، تغییر شکل بدهد. البته سرما به خودی خود منجر به تغییر رنگ چمن مصنوعی نمی شود. ماده اصلی تشکیل دهنده چمن های مصنوعی، پلیمر است که رسانایی بالایی دارد؛ بنابراین زمانی که دمای محیط از حد متوسط بالاتر برود؛ باعث می شود پلیمر به سرعت با محیط اطراف خود، هم دما شود. گرم شدن بیش از حد الیاف چمن مصنوعی باعث نرم و منعطف شدن آن ها، می شود. تا جایی که استحکام لازم را در برابر نیروهای وارد شده نداشته و به مرور خاصیت ارتجاعی و نرمی و انعطاف پذیری خود را از دست می دهد.

  • چمن های مصنوعی در اثر سرمای زیاد هم می توانند تغییر شکل دهند. به این صورت که سرمای زیاد باعث خشک شدن الیاف چمن می‌ شود. زمانی که الیاف بیش از حد خشک شوند؛ در درازمدت ترد و شکننده شده و با وارد شدن کوچکترین فشاری، حالت خمیده می گیرند. البته باز هم تاکید می ‌کنیم اگر چمن مصنوعی را از برندهای معتبر خریداری کنید؛ کمتر با این چالش ها و مشکلات بعد از آن، مواجه می‌ شوید.
  • در صورتی که از چمن مصنوعی به خوبی نگهداری کنید؛ عمر مفید آن ها، بیشتر می ‌شود. یکی از کارهای روتین که برای نگهداری چمن های مصنوعی انجام می شود؛ نحوه تمیز کردن چمن مصنوعی است. این کار باید به گونه ‌ای باشد که طی آن از شوینده های اسیدی، کمتر استفاده شود. استفاده از شوینده‌ های شیمیایی در طولانی مدت می تواند به چمن و الیاف آن، آسیب بزند.

و نکته آخر در مورد تغییر رنگ چمن مصنوعی اینکه خوشبختانه چمن های مصنوعی به دلیل داشتن الیاف انعطاف پذیر در برابر یخبندان و یخ زدگی، مقاومت خوبی دارند. به طوری که دماهای بسیار پایین حتی تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد را به خوبی، تحمل می کنند. خوشبختانه وجود یخ باعث شکنندگی الیاف چمن های مصنوعی، نمی شود. البته توصیه می ‌شود برای دوام بیشتر چمن؛ به هنگام یخ زدگی از راه رفتن روی آن، خودداری شود.

تماس پیامک Whatsapp